Jak gotowanie wody wpływa na jej smak

Kawa i herbata są jednymi z najczęściej spożywanych napojów w Polsce. Choć posiadają one działanie pobudzające, to nie ma wątpliwości, że większość z nas sięga po nie przede wszystkim ze względu na ich smak. Smak kawy i herbaty zależy oczywiście od tego jaki ich rodzaj wybierzemy oraz od tego czy używamy jakichś dodatków, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na smak wpływa także to w jakim naczyniu zagotujemy wodę.

Najczęściej używanym sprzętem do gotowania wody jest czajnik, lecz może on występować w różnych formach. Zazwyczaj używamy czajników ze stali nierdzewnej i to one są standardem w większości domów. Wybierając taki sprzęt, powinniśmy zwrócić uwagę na to jakie oznaczenie nosi stal. Standardem europejskim jest stal z oznaczeniem 18/10, które informuje nas, że zawiera ona 18% chromu oraz 105 niklu. Takie połączenie zapewnia bardzo wysoką ochronę przeciwko korozji oraz negatywnym działaniom kwasów. Jeżeli nasz czajnik nie posiada takiego oznaczenia, wówczas do wody może przedostawać się pewna ilość związków chemicznych, które niekorzystnie wpływają na smak wody, oraz na zdrowie. Woda powinna mieć neutralny smak i taki zapewniają czajniki emaliowane. Ważne jest jednak, aby emalia pokrywała czajnik z obu stron. Taki sprzęt jest nie tylko ładny, ale także bardzo funkcjonalny. Emalia jest specjalną powłoką powstałą ze sproszkowanego szkła i choć używana jest od wielu lat, to do dziś jest bardzo chętnie wykorzystywana. Zabezpiecza ona stal przed przedostawaniem się substancji chemicznych do wody, dzięki czemu kawa smakuje tak jak powinna. Emalia którą pokryta jest zewnętrzna strona czajnika, to nie tylko ozdoba. Ona również zabezpiecza stal, a dodatkowo pomaga w równomiernym rozchodzeniu się ciepła. Warto o tym pamiętać wybierając garnki w których przyrządzamy potrawy. To samo tyczy się również patelni, w których teflon posiada podobne właściwości ochronne do emalii. Teflon jest jednak bardzo delikatny i można go zarysować, dlatego najczęściej wykorzystywany jest w powlekaniu części grzewczej patelni, ponieważ na patelni mamy znacznie większą kontrolę i łatwiej jest uważać na to by jej nie zarysować.

Woda stanowi większość procentową nie tylko w napojach, ale także potrawach. Wybierając odpowiednie naczynia, nie dopuszczamy do przedostawania się związków chemicznych do wody. Choć brzmi to niewiarygodnie, to to w jakim naczyni gotujemy wodę, ma bardzo duży wpływ na jej smak, a co za tym idzie – na smak przygotowywanych napojów i potraw. Aby się o tym przekonać, dobrym pomysłem jest przygotowanie dwóch herbat w dwóch różnych czajnikach, emaliowanym i takim bez żadnej powłoki. Różnica w smaku będzie zauważalna od razu. Jeżeli stal nie ma żadnego wpływu na smak, wówczas możemy mieć także pewność, że nie zatruwamy swojego organizmu z każdą kolejną herbatą lub kawą. Wybierajmy więc rozsądnie, ponieważ niektóre naczynia mogą mieć wpływ na nasze zdrowie, a na dłuższą metę ma to bardzo duże znaczenie.

źródło: https://naczynia.olkusz.pl/